Poznaj Sądecczyznę!

Nasz region posiada ok 1000 km oznakowanych szlaków. Łagodne zielone ścieżki, są bez wątpienia najlepszą formą aktywnej regeneracji naszych mięśni, stawów, oraz układu krążeniowo-oddechowego. Bardziej wymagające i trudne wyprawy wzmacniają korpus mięśniowy, rozwijają wytrzymałość oraz kondycję. Wybierając własną drogę, warto wesprzeć się mapami lub skorzystać z pomocy przewodnika. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu, bez względu na dystans i poziom trudności trasy.

Źródełka czystej wody

Bez względu czy jesteś rekreacyjnym spacerowiczem, czy ekstremalnym sportowcem natura docenia każdego. Łyk krystalicznie czystej wody prosto ze źródła, powiew czystego górskiego powietrza oraz piękno Beskidu Sądeckiego to najcenniejsze nagrody.

Szlak Rogasiowy

Goszcząc w Ośrodku Rekreacyjnym RyterSKI zachęcamy do poznania jednego z piękniejszych szlaków Doliny Roztoki – „Szlak Rogasiowy” – oznaczony kolorem zielonym, posiada aż 14 opisanych stacji, gdzie można poznać lokalną florę oraz faunę. Wędrówkę po Szlaku proponujemy zacząć od „Źródełka Katarzyny”, zwanym też źródłem młodości, i zakończyć przy „Źródełku Rogasia”. Historia szlaku związana jest z przygodami ryterskich dzieci, opisanych przez Marię Kownacką w znanej powieści „Rogaś z Doliny Roztoki”.

Dla wędrowników

Przehyba - dla spragnionych górskich wędrówek

Dla bardziej wymagających gości proponujemy wyprawę na Przehybę, skąd można podziwiać widoki Pienin, Tatr oraz pasmo i szczyty Gorców.

1200 km tras i szlaków

Jakże piękne i malownicza Sądecczyzna pochwalić się może aż 1200 km tras oraz szlaków rowerowych. Dużym ich atutem jest różnorodność. Jeśli chcemy całą rodziną spędzić niedzielne popołudnie na rowerach, a trasa ma być łagodna i bezpieczna, to właśnie takich z roku na rok jest coraz więcej. Osoby, którym potrzebna jest niemała dawka adrenaliny, również odnajdą coś dla siebie, szczególnie w ścieżkach prowadzących na malownicze szczyty Beskidu.

Dla starszych i młodszych

Swoją rowerową przygodę możemy zacząć z wielu punktów. Główną częścią Karpackiego Szlaku Rowerowego lub jedną z jego odnóg, a także EuroVelo11. Całość możemy podzielić na trzy odcinki, gdzie pierwszy rozpoczynamy:

od Leluchowa graniczącego ze Słowacją do Nowego Sącza
z Nowego Sącza przez Łososinę Dolną do Wytrzyszczki
lub drugim brzegiem Jeziora Rożnowskiego z Nowego Sącza przez Rożnów do Wytrzyszczki

Góry i jeziora

Warto wybrać się trasami wzdłuż Jeziora Rożnowskiego by dowiedzieć się nieco o skarbach Inków. Naszą propozycją jest odcinek 31 km. Start Gródek Nad Dunajcem, kierunek Zakliczyn – Gródek Nad Dunajcem. Po drodze natrafimy na najstarszą świątynię na Sądecczyźnie. Jednak by dostać się do niego, należy skorzystać z promu, który cumuje tuż zamku w Troposzynie. Innymi ciekawymi miejscami będą beluardy zamku Tarnowskich, dworu Stadnickich, kościoła na wzgórzu, ruin zamku Zawiszy Czarnego i Zapory Rożnowskiej.

Jest również wiele innych tras, np. od Muszyny wymagająca trasa 60km. My jednak zachęcamy do ruszania z Rytra po okolicznych szlakach, przez lasy do pięknych szczytów np. PTTK Przehyba lub łagodniejsze warianty drogą asfaltową w kierunku Starego Sącza.

Brak roweru to nie problem!

Wypożycz rower u nas

Aktywność w Sądecczyźnie rozwija się bardzo szybko, dlatego coraz częściej spotykamy liczne wypożyczalnie rowerowe – również w RYTERSKIM. Alternatywa dla nieco bardziej leniwych, ale wciąż chętnych rowerowych przygód, zachęcamy do wynajęcia elektrycznych rowerów. Ich zasięg przy jeździe z wspomaganiem wynosi aż 40-50 km. Max prędkość wynosi 25 km/h

Beskid Sądecki wygląda pięknie, nie tylko z górskich szlakow!

Spływ tratwą

Warto poznać Popradzki Park Krajobrazowy, również od strony samego Popradu. Posiada on liczne atrakcje, do których możemy zaliczyć przede wszystkim spływ z flisakami. Rozpoczyna się w Piwnicznej Zdrój, do którego można dojechać kierując się w stronę Mnisku, natomiast swój końcowy odcinek ma u stóp wzgórza zamkowego w Rytrze.
Wszystko odbywa się na specjalnych łodziach, z niewielkim zanurzeniem do 9cm, co pozwala na spływ również wtedy, gdy poziom wód nie jest wysoki. Za ster odpowiada flisak, wspomagając się specjalnym wiosłem zwanym żerdzią. Czas wynosi od 1,5 do 2,5h w zależności od warunków pogodowych.

Spływy kajakowe i pontonowe

Zarówno spływy pontonowe jak i kajaki cieszą się coraz większą popularnością. Jednak są bardziej niebezpieczne niż spływ łodzią. Ci bardziej ekstremalni ustawiają trzydniowy spływ z dwoma noclegami w dowolnym miejscu między Starą Lubownią na Słowacji, a ujściem do Dunajca pod Nowym Sączem.
Najpopularniejszą trasą jest Muszyna – Żegiestów, który pokonujemy od 1,5 do 4h. Spływ nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego, aczkolwiek pamiętajmy, aby bezpieczeństwo było priorytetem. Ponton jest bezpieczniejszą możliwością ze względu na niższą głębokość zanurzenia oraz większą stabilność. Kajak pozwala nam na pojedynczą walkę z nurtem wody, momentami spokojny, by znów zaskoczyć nas prędkością i dawką adrenaliny.

Tor kajakarstwa górskiego

Wietrznice k. Łącka to miejsce na rzece Dunajec , gdzie występuje wartki nurt. Organizowane są tam eventy rangi Europejskiej, a nawet Światowej. Mamy możliwość wynajęcia go na godziny, organizować zawody, imprezy integracyjne itp. Na odcinku 350 m slalomu występuje 3 m zróżnicowania wysokości. Mamy tam przeszkody do pokonania o różnym poziomie trudności. Z roku na roku przyciąga coraz więcej amatorów dzikich wód. Dla niektórych to miejsce jest początkiem zawodowej kariery.
Ciekawostką jest ekstremalny poziom Aquakanioning – jest to również element szkolenia ratowników GOPR, TOPR oraz jednostek specjalnych Straży Granicznej. Grupy ratowników Górskich i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego również przechodzą tutaj test.

Okolica jest pełna historycznych miejsc!

Historia zamku w Rytrze

Początkowo drewniany obiekt wzniesiono w XIII w. Był strażnicą przy komorze celnej nad Popradem. Najstarszą murowaną częścią jest cylindryczna wieża z końca XIII w. Chociaż nie wiadomo komu ostatecznie przypisać wzniesienie zamku. W pierwszej połowie XIV w. budowla z pewnością była własnością królestwa.
Był tu król Władysław Łokietek, jego córka Elżbieta, Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga. Już z przekazów z 1580 r. wiadomo, że zamek był bardzo zniszczony. W latach 70-tych XX w. prowadzone były prace archeologiczne i konserwatorskie.

Z Rytrem wiążą się również opowieści o skarbach. Jan Długosz wspomina o jego ukryciu, a podobno siostry klaryski ze Starego Sącza pokazały mu testament Piotra Wydźgi, w którym informuje o ukryciu złota w zamku. Oczywiście wielu skarbów szukało, lecz nikomu się to nie udało.

Zamek królewski w Nowym Sączu

Datowany na lata 1350-1360, wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w widłach dwóch rzek Dunajca i Kamienicy. Podziwiać go mogła m.in. królowa Jadwiga. W XV w. przebywał tu Jan Długosz. Zamek niestety spłonął w 1522 r., ale odbudowano go w XVI – XVII w. w stylu renesansowym. Kolejno zniszczony przez Szwedów. Ponownie odbudowany, tym razem częściowo przez władze Austriackie za czasów zaborów, który miał służyć jako biura policji. Niestety to nie koniec nieszczęsnych losów zamku, 1813r powódź podmyła zachodnie skrzydło, które osunęło się do Dunajca. 1838 r. zaadaptowano go na koszary wojskowe, a w 1846 r. rząd sprzedał zamek miastu. Do częściowej odbudowy doszło w 1905 r. Kolejno 1938 r. otwarto w nim Muzeum Ziemi Sądeckiej, lecz z uwagi wybuchu wojny uległ całkowitemu zniszczeniu do roku 1945. Finalnie w 1959 r. zrekonstruowano wg planu z XVII w.

Baszta ``Muszyna``

Muszyna „Baszta” wybudowana na stromym zboczu nad zakolem Popradu. Datuje się jego powstanie na rok 1390. Był wówczas rezydencją starostów biskupiego „Państwa Muszyńskiego” do 1474 r., kiedy to został znacznie zniszczony.
Do jego całkowitej degradacji doszło w czasie zaborów, gdzie można znaleźć również wzmiankę o włoskich kamieniarzach budujących tunel kolejowy w Żegiestowie, wysadzając część murów w poszukiwaniu skarbów. Do czasów współczesnych zachowały się tylko fragmenty murów. W dniu dzisiejszym prowadzone są prace nad rozbudową zamku oraz przywróceniu mu dawnej świetności. Rozpoczęcie prac, planowane jest na najbliższy okres, a jego projekt można zobaczyć na stronach Muszyńskich władz oraz lokalnym roczniku.

Baseny

Tuż obok Ośrodka znajduje się kryta pływalnia. Jej długość wynosi 25 m oraz liczy 5 torów. W najpłytszym miejscu liczy 120cm. Idealne miejsce dla osób, które chcą rekreacyjnie zadbać o swój organizm. Również zorganizowane grupy, będą mogły przeprowadzać trening. Warto pamiętać, że woda ma ogromny wpływ dla naszego organizmu. Podczas takiego wysiłku pracują nasze mięśnie, natomiast stawy są odciążone. Kształtuje się prawidłowa sylwetka naszego ciała, a co najważniejsze rozluźnia i odpręża się nasz układ nerwowy. Dodatkowym atutem tego miejsca, są organizowane zajęcia z Aqua Aerobiku idealne dla każdego, niemalże w każdym wieku.

Kąpielisko Radwanów

Kąpielisko znajduje się w niedalekiej odległości od Rytra, w kierunku Piwnicznej Zdrój. Składa się z części zamkniętej i atrakcji na świeżym powietrzu. Pływalnia pod dachem o głębokości do 150 cm liczy trzy tory pływackie. Zewnętrzna część posiada trzy niecki o głębokości w przedziale 120 cm do 180 cm. Dodatkowymi atrakcjami są zjeżdżalnie oraz masaże podwodne. Na zgłodniałych czeka punkt gastronomiczny. Na terenie obiektu mamy do dyspozycji również wannę z hydromasażem i saunę.
W sezonie zimowym, na terenie kąpieliska skorzystać możemy z lodowiska.

Kąpielisko ``Zapopradzie`` w Muszynie

Baseny na Zapopradziu w Muszynie są idealnym miejscem dla dzieci
i dorosłych w upalne dni. Na terenie kąpieliska mamy do dyspozycji basen rekreacyjny 135 cm głębokości z dwoma torami pływackimi oraz 4 jacuzzi wypełnione wodą leczniczą, brodzik z małą zjeżdżalnią oraz fontanną. Temperatura wody wynosi 28 stopni C, a jacuzzi 33 stopnie C. Basen rekreacyjny wyposażony jest w parasol wodny, masaże ścienne, kaskady wodne, grota sztucznej fali, gejzer denny oraz wyspa. Jak sami widzicie, mnóstwo atrakcji, które sprawią wiele radości oraz dobra dla naszego ciała i umysłu. Inne atrakcje jak brodzik dla dzieci o głębokości 10 – 35 cm oraz 10 m zjeżdżalnia, również są dostępne na terenie kompleksu.

W niedalekim otoczeniu Rytra, znajduje się wiele różnorodnych obiektów sportowych. Osoby indywidualne oraz grupy, wymagające specjalnych udogodnień treningowych, z pewnością chętnie odwiedzą wymienione punkty.

Hala widowiskowo sportowa w Rytrze

Znajdująca się w niewielkiej odległości od Ośrodka. Do dyspozycji mamy tam 3 sektory, wraz z pełnym wyposażeniem. Można wedle własnych potrzeb wynająć 1 sektor lub całą halę. Będzie to z pewnością idealne rozwiązanie dla tych grup sportowych, które wymagają profesjonalnych warunków do treningu lub odbycia się turnieju.

Hala widowiskowo sportowa w Piwnicznej Zdrój

Ścianka wspinaczkowa, znajduję się w Piwnicznej Zdrój. Będzie wyzwaniem, frajdą i wymaganiem dla nie jednej osoby. Warto spróbować tej dyscypliny sportu, ponieważ w znaczący sposób wzmacnia siłę oraz wytrzymałość naszych mięśni. Dużą dawkę adrenaliny zapewni nam wysokość z jaką będziemy się zmagać, ponad 15 m. Na terenie obiektu znajduje się również siłownia oraz hala sportowa o wymiarach 20 m x 40 m oraz trybunami na 230 miejsc.

po sąsiedzku

Park linowy

Nad Ośrodkiem RYTERSKI znajduje się wspaniały park linowy. Piękno Beskidu, obcowanie z naturą oraz zmagania się z przeszkodami, będą bardzo interesującą atrakcją dla wielu osób. Rozmaitość tras, jest atrakcyjna i dostosowana do wieku. Mnóstwo frajdy i radości dla najmłodszych, ale również wyzwanie przed młodzieżą i osobami dorosłymi. Znaczna wysokość oraz przeszkody z jakimi przyjdzie nam się zmagać, będą wyzwaniem. Warto jednak wybrać to miejsce, ze względu na piękno przyrody, bliskiej okolicy, a przede wszystkim własnego zdrowia. Ruch na świeżym powietrzu, wzmocnienie mięśni oraz pobudzenie układu krążenia potrzebny jest dla każdego w każdym wieku.

Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to niezwykła przestrzeń muzealna, będąca filią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Niezwykła, bo wizyta w tym miejscu przenosi nas o dziesiątki lat wstecz na rynek i uliczki, które oddają charakter małomiasteczkowej zabudowy dziewiętnastowiecznej Galicji. Tworzące je obiekty odtworzono wiernie na podstawie starych planów, rycin i zachowanych rynków małopolskich miasteczek, m.in.: Starego Sącza, Czchowa, Lanckorony, Ciężkowic czy Krościenka i wyposażono zgodnie z historycznymi przekazami. Dzięki temu, przechadzając się po placu rynkowym otoczonym domami mieszczańskimi, przekraczając każdy próg, można w pełni poczuć klimat sprzed wieków.

Stary Sącz

Stary Sącz – jedno z najstarszych miast w Polsce. Średniowieczna zabudowa, muzeum regionalne, klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę oraz Ołtarz Papieski, gdzie Jan Paweł II swoją wizytę odbył 16.06.1999. Bardzo urokliwe miejsce, które zachwyci niejednego. Z pewnością spędzą tam Państwo wiele miłych chwil, które warto uwiecznić w swoim albumie zdjęć

Krynica Zdrój i Muszyna

Muszyna jak i Krynica Zdrój, są miejscami bogatymi w liczne rodzaje wód mineralnych, które możemy znaleźć nie tylko w Pijalni Głównej, ale i w licznych punktach rozsianych po całym ich terenie. Ponadto posiadają liczne miejsca konieczne do zobaczenia, takie jak “Baszta”, deptak w Krynicy, Jaworzyna Krynica i Góra Parkowa.a.

Prawa zastrzeżone ©2023, Ryterski. Projekt i administracja: pawgaw.pl.