Poprad - spływy

Spływ tratwą
Z nurtem wody

Spływ tratwą

Warto poznać Popradzki Park Krajobrazowy, również od strony samego Popradu. Posiada on liczne atrakcje, do których możemy zaliczyć przede wszystkim spływ z flisakami. Rozpoczyna się w Piwnicznej Zdrój, do którego można dojechać kierując się w stronę Mnisku, natomiast swój końcowy odcinek ma u stóp wzgórza zamkowego w Rytrze.
Wszystko odbywa się na specjalnych łodziach, z niewielkim zanurzeniem do 9cm, co pozwala na spływ również wtedy, gdy poziom wód nie jest wysoki. Za ster odpowiada flisak, wspomagając się specjalnym wiosłem zwanym żerdzią. Czas wynosi od 1,5 do 2,5h w zależności od warunków pogodowych.

Spływy kajakowe
Kajaki i pontony

Spływy kajakowe

Zarówno spływy pontonowe jak i kajaki cieszą się coraz większą popularnością. Jednak są bardziej niebezpieczne niż spływ łodzią. Ci bardziej ekstremalni ustawiają trzydniowy spływ z dwoma noclegami w dowolnym miejscu między Starą Lubownią na Słowacji, a ujściem do Dunajca pod Nowym Sączem.
Najpopularniejszą trasą jest Muszyna – Żegiestów, który pokonujemy od 1,5 do 4h. Spływ nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego, aczkolwiek pamiętajmy, aby bezpieczeństwo było priorytetem. Ponton jest bezpieczniejszą możliwością ze względu na niższą głębokość zanurzenia oraz większą stabilność. Kajak pozwala nam na pojedynczą walkę z nurtem wody, momentami spokojny, by znów zaskoczyć nas prędkością i dawką adrenaliny.

Kajakarstwo
Górskie

Kajakarstwo

Wietrznice k. Łącka to miejsce na rzece Dunajec , gdzie występuje wartki nurt. Organizowane są tam eventy rangi Europejskiej, a nawet Światowej. Mamy możliwość wynajęcia go na godziny, organizować zawody, imprezy integracyjne itp. Na odcinku 350 m slalomu występuje 3 m zróżnicowania wysokości. Mamy tam przeszkody do pokonania o różnym poziomie trudności. Z roku na roku przyciąga coraz więcej amatorów dzikich wód. Dla niektórych to miejsce jest początkiem zawodowej kariery. Ciekawostką jest ekstremalny poziom Aquakanioning – jest to również element szkolenia ratowników GOPR, TOPR oraz jednostek specjalnych Straży Granicznej. Grupy ratowników Górskich i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego również przechodzą tutaj test.